Alerji Testi

alerjiniz mi besin intoleransınız mı var

Besin Alerjiniz Aslında Besin İntoleransı Olabilir

 

 

Besin alerjileri ve Besin İntoleransı halk arasında çok fazla karıştırılmaktadır.

Besin allerjilerinde, besine karşı reaksiyon, besinin alınmasından hemen sonra oluşurken, besin intolerasında genellikle besine olan reaksiyon, besin tüketildikten birkaç saat sonra (48 saate kadar) yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Besin ve besine olan reaksiyon arasındaki ilişki kolayca anlaşılamayabilir, bu etki maskelenmiş olabilir. Bu nedenle, besin intoleransları bazı kaynaklarda “besin intoleransı”, “maskelenmiş gıda allerjisi” olarak da kullanılmaktadır.

Besin allerjilerinin çoğu bağışıklık sistemi ile ilişkilidir ve tüketilen besin, sindirim sistemi, akyuvarlar ile besinlere özgü antikorlar (IgE ve IgG gibi immünoglobülinler) arasındaki etkileşimin sonucu ortaya çıkarlar. Bağışıklık sisteminin karşılaştığı en zor antijenik mücadele, besin reaksiyonları ile olandır. Bağışıklık sistemi, besin antijenleri tarafından harekete geçirildiğinde, akyuvarlar ve antikorlar beraber çalışırlar ve bazı durumlarda da olumsuz etkileri olan reaksiyon verebilirler.

Besin intolerans; immünolojik olmayan veya non-IgE mekanizmalarla oluşan besin reaksiyonları olup, gerçek besin allerjileriyle karıştırılır. Besin intoleransı toksik, farmakolojik, metabolik ve idiosinkratik reaksiyonlar içerir . Besin ıntoleransının neden olduğu semptomlar, besin allerjisi semptomlarına benzer, gastrointestinal, kutanöz ve solunum hastalıklarını içerir. Bu nedenle, farklı besin allerjisi tanısında Besin intoleransınıda göz önünde bulundurmak gerekir. Besin İntoleransı semptomları besin allerjisi ile benzer olmasına rağmen, tedavi farklı olmalı ve farklı mekanizmalar içermektedir.

Allerji için deri veya kan testi, besin intoleransının tanı ve tedavisi için uygun değildir.

Yediğiniz besinler size zarar veriyor olabilir:

Eğer besinleri tükettikten birkaç saat sonra alerjik reaksyonlarla karşılaşıyorsanız, baş ağrısı, şişkinlik ve benzeri problemler yaşıyorsanız detaylı bilgi için bize ulaşabilir: http://www.cambridgetesti.com/iletisim ya da besin intoleransı testi yaptırmanıza gerek olup olmadığını anında http://www.cambridgetesti.com/test-yaptirmali-miyim sayfasındaki kısa anketi doldurarak öğrenebilirsiniz.

Cambridge Besin İntolerans Testi Alerji UK onaylı bilimsel bir testtir.